Za svoju amatérsku výtvarnú tvorbu získal diplom v okresnej súťaži. S maľovaním začal, keď mal okolo 50 rokov, keď pracoval ako pastier hovädzieho dobytka v Jasenove, okres Humenné. V lete pásol, v zime kŕmil dobytok. Peňazí nemal nazvyš, ba ani času nazvyš nebolo. Celý život prežil v prírode a maľovanie ho priťahovalo čoraz viac a viac. Pomaly vnikal do tajov výtvarného umenia. Vyzná sa aj v rezbárstve. Teraz je na dôchodku a čochvíľa bude mať 70 rokov.

Aladár Kurej prežil život plný práce. Ako sám vraví: "Aj keď sa nedá povedať, že som mal život šťastný, predsa len, bol to dobrý život!"

Humenné spoznáva ako 9-ročný chlapec, keď začal slúžiť u pána Müllera, neskôr u pána Demčáka - až do druhej svetovej vojny. Nad osudom Rómov začal väčšmi rozmýšľať, keď si uvedomil, že Rómovia vždy pri rôznych nepokojoch utekali z jedného štátu do druhého. Tak sa aj dostali až na okraj Humenného - do terajšej Podskalky. V Humennom bol vtedy mor a týfus. Gróf Andrássy ich preto do mesta nepustil, aj keď sa Rómovia dobre správali. Urbariát im pridelil 1 hektár zeme. Rómovia si tam začali stavať chatrče z hlinených tehál - vaľkov. Tie potom vyrábali aj pre mesto.

"Pre Rómov je ich osada Podskalka ešte aj dnes krásna. Na Podskalke sme každého vítali, či to bol drotár, alebo žobrák, každého sme prenocovali. Osada Podskalka mi prirástla k srdcu, aj naše mesto Humenné, celá krajina, kde žijem, mi spôsobuje potešenie a radosť," hovorí maliar Aladár Kurej.

Text a foto: Mgr. Michal Pitko