Pustiť sa dnes do podnikania, to chce viac odvahy ako peňazí. Neviem, ako je to s tým druhým, ale odvaha tá mladému mužovi Júliusovi Peštovi zo Šarišských Michalian rozhodne nechýba. Iba pred nedávnom vydražil v Prešove bývalú predajňu Zdroja-Eso. Začal v nej ponúkať naďalej tovar príznačný pre predajne lahôdok a snaží sa, aby bol tovar cenovo prístupný. Nie vady sa to dá, ale nový majiteľ si dal záväzok. Nejsť s cenami vyššie ako v protiľahlom Rozvoji. Konkurencia sa začala. Čas ukáže, kto bude šikovnejší.

V predajni pána Peštu pracuje dovedna desať ľudí. Romovia, ktorých si vybral majiteľ, sám Rom, zväčša z okruhu svojho príbuzenstva, ale pracujú tu aj Neromovia. Doposiaľ v tom nikto, ani oni sami, ani zákazníci nevidia nič neobvyklého. Pracovníci obchodu jednoducho ťahajú za jeden koniec - chcú obslúžiť zákazníkov k ich spokojnosti. A zákazníci ak nakúpia čo potrebovali odchádzajú spokojní.

 

Pravda, zdá sa, ako keby ich bolo v poslednom čase stále pomenej. Ale to zaiste pobadali aj v iných obchodoch. Peňazí nie je medzi ľuďmi nazvyš, nuž sa aj v menšej miere nakupuje.

„Verím však, že to nepotrvá dlhšie ako dva, tri roky,“ hovorí pán Pešta a dodáva, že plánuje rozšíriť v dohľadnom čase v obchode sortiment o sklo a priemyselný tovar. Ba má aj skvelé plány s pivnicami pod objektom, ktorý vydražil a ktoré roky odpočívali zabudnuté. Až v nich bude otvorený plánovaný bar, hádam sa tam prídeme pozrieť.

Podnikateľských zámerov má Július Pešta vlak oveľa viac. Autami už teraz dováža balené potraviny do mnohých obcí nášho okresu. V Jarovniciach plánuje už v máji otvoriť svoju predajňu potravín a nemala by tam chýbať ani predajňa s mäsom. Nuž, plánov je to skutočne neúrekom. Neostáva iné, len mladému podnikateľovi držať palce, aby mu vyšli. Osoh z nich totiž budú mať aj zákazníci.

Text: Daniela Obšasniková

Foto: Viliam Drábik

 

Text bol zverejnený v roku 1992