Podľa niektorých, ktorí ho malo poznajú, vyletel na hviezdne športové nebo ako raketa. Avšak len on sám vie najlepšie, čo ho stála zlatá medaila z Majstrovstiev sveta v kulturizme Juniorov v Lisabone. Za tým všetkým je poctivá trojročná príprava, hlavne v poslednom období pod vedením trénera MVDr. Milana Čížeka z Košíc.

TALENT JE LEN PREDPOKLAD

Tréner Dr. Čížek zdôrazňuje, že talent je len prvý predpoklad, prvý stupienok. Aby sa človek dostal až na ten posledný musí pristupovať k tréningu poctivo, systematicky, cieľavedome. A nielen to. Špičkový pretekár v kulturistike musí viesť prísnu životosprávu. Všetky tieto danosti Šaňo Sási má.  A ešte niečo má navyše. Úžasný rytmus, schopnosť pohybom vyjadriť každý takt hudby. Jazz a jazzovú muziku priam zbožňuje. Sám hrá na gitaru a spieva. Náročné skladby. Aj v tomto smere je úžasný, neobjavený talent. V rodine si s obľubou „zadžemujú“ len tak pre potešenie. Všetci hrajú a spievajú. Brat Marcel je talentovaný spevák, Dionýzovi nerobí problém basová gitara.

PORTUGALSKÉ ZLATO V SPOMIENKACH

Po náročnej príprave si veril. Sebavedomie mu posilňoval aj tréner a priatelia kulturisti. Konkurencia z trinástich krajín bola mimoriadne silná. No napriek tomu, po skončení Šaňovej zostavy, sa usmial nielen on, tréner, ale s obdivom na neho hľadela aj zaplnená hala Carlosa Lopéza – ktorá zahučala -OLE-OLE! Desiati rozhodcovia sa navlas zhodli. Všetci mu dali najviac bodov, prvenstvo. Možno, že si vtedy Šaňo spomenul na prvé kulturistické cvičenie v kočikárni na Lomonosovovej ulici v Košiciach.

ČO POSUDZUJÚ ROZHODCOVIA ?!

Laici si myslia, že rozhodujú len hory svalov. Zďaleka nie. Novodobý kulturizmus sa vracia ku starým helénským pravdám. Ku estetike tela. K harmónii svalov. Posudzuje sa symetria, vyrysovanie svalov v objeme, zostava ako celok, pózovanie, celkový dojem, zladenie pohybu s hudbou, nápady... Šaňova zostava je dynamická, dobre zladená s hudbou, je nekonvenčná – takto ju zvyčajne hodnotia odborníci.

PRÍPRAVA V BODY ART STUDIU

Česko-slovenská kulturistika mužská i ženská mí vo svete zvuk. Dôkazom sú aj zlaté medaily z najvyšších súťaží. Nuž ani nečudo, že tohtoročné Majstrovstvá Európy v kulturizme mužov sa uskutočnila v ČSFR, v Ostrave. Po oddychovej pauze začal s prípravou na toto dôležité podujatie roka aj Šaňo. Pripravuje sa v súkromnom Fitnes centre Body art Studio na Miškoveckej ulici v Košiciach, kde má k dispozícii špičkové svetové stroje. Ako vynikajúci športovec však nemá žiadne úľavy. Ráno trénuje, potom ide do práce. Je vyučený maliar natierač. Ani sa nestačí vydýchať, odpočinúť si – lebo robota nie je na oddych – už ho čaká druhá časť tréningu pod vedením trénera Dr. Čížka.

POCTIVOSŤ A VYTRVALOSŤ - ŽIVOTNÉ HESLO

Či má v rukách štetec, gitaru, činky, všetko sa snaží robiť poctivo, naplno, so záujatím. Aj na parkete, keď zaznie disco hudba, žije s hudbou. ktorú pretavuje do rytmických pohybov. Vo chvíľach voľna listuje v športových magazínoch, počúva svoj idol z jazzového neba, ktorým je ALL JARREAU...

Je veselý, sympatický chlapec, ale vyžaruje z neho cenná devíza – SKROMNOSŤ.

Drží prísnu diétu – všetko je pripravované na vode: kurča na vode, hovädzie na vode... nijaký tuk, smaženie. Veľa ovocia, vitamínov. Žiadne anaboliká, žiadne umelé nafukovanie svalov. Rozhodcovská jury je tvrdá a nekompromisná.

Vieme, že Šaňova poctivosť prinesie ovocie aj na prvých Majstrovstvách Európy kulturistov u nás. V apríli mu budeme v Ostrave držať palce aj my.

Text: Dr. Gabriel Glovacký

Foto: Milan Kurovský

 

Text bol zverejnený v čísle  32/1992